مائده طهماسبی: چاره ای نیست، باید فضاهای تازه ای را تجربه کنیم

به گزارش وبلاگ اهواز فان، مائده طهماسبی که این روزها به اجرای نمایش در فضای مجازی می اندیشد، معتقد است در شرایط فعلی، برای ادامه حیات تئاتر چاره ای نداریم جز روی آوردن به فضاهای تازه.

مائده طهماسبی: چاره ای نیست، باید فضاهای تازه ای را تجربه کنیم

این بازیگر و کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش در فضای مجازی و به صورت آنلاین می گوید: بیش از یک سال و نیم از ورود کرونا به زندگی ما می گذرد و به دنبال تعطیلی مراکز فرهنگی بویژه تئاتر که نوعی تجمع است، ظاهرا باید برای این دوره خاص ضرورتی قائل شویم تا از هنر تئاتر دور نمانیم.

طهماسبی با یادآوری اینکه پیش از این بخشی از هنرمندان تئاتر، مدیوم تله تئاتر را نمی پسندیدند، اضافه می نماید: قبلا برخی از ما تله تئاتر را قبول نداشتیم چون در آن، اصلی ترین ویژگی تئاتر یعنی ارتباط زنده میان بازیگر و تماشاگر وجود نداشت ولی در دوره فعلی چاره ای نیست و باید به مدیوم های تازه ای مانند اجراهای آنلاین، اجرای زنده یا پخش قطعات نمایشی در فضای مجازی و ... بسنده کنیم.

او با بیان اینکه همه دنیا در این مقطع با شرایط استثنایی رو به رو است، می افزاید: همین شرایط سبب شده در بسیاری از کشورها راه های جایگزینی برای تداوم تئاتر ایجاد گردد و همه جا به تجربه های جدیدی دست زده اند و این چنین است که اپلیکیشن های متنوع و متعددی برای اجرای قطعات نمایشی ساخته شده است.

طهماسبی که خود در نظر دارد قطعه ای نمایشی را مقابل دوربین ببرد، می گوید: چند پیشنهاد برای نمایشنامه خوانی یا اجرای یک قطعه نمایشی مقابل دوربین دارم ولی فعلا نمی توانم جزییاتش را اعلام کنم ولی قدر مسلم این است که باید فرم های تازه ای پیدا کنیم و این اتفاق هم حتما رخ می دهد. همچنانکه چندی پیش یکی از دوستان ایرانی مقیم کانادا درباره روایت یک داستان با حضور بازیگرانی در چند کشور مختلف صحبت کرد که این قطعه در اپلیکشین زوم قابل اجراست .

این هنرمند در پاسخ به این پرسش که چرا تجربه های پراکنده ای که سال گذشته در زمینه اجرای نمایش در فضای مجازی در ایران انجام شد، استمرار پیدا نکرد، شرح می دهد: شاید اجرای یک نمایش یک ساعته در قالب تک گویی برای تماشاگر خسته نماینده بوده است. بیننده امروز بویژه در فضای مجازی بسیار کم حوصله است. او حوصله تماشای یک تک گویی یک ساعته را ندارد. بنابراین شاید آن اجراها بازخورد خوبی از تماشاگران نگرفته باشند.

او که تجربه کارگردانی نمایش هایی خانواده تت و گله، سکوت، کلمه را دارد، اضافه می نماید: شاید بهتر باشد به سمت یکسری جلسات نمایشنامه خوانی برویم چون به هر حال کمی فرم و قدری فضاسازی دارد و با حضور چند بازیگر می توان شرایطی ایجاد کرد که تماشاگر خسته نگردد.

بازیگر نمایش های تق صیر و خانه برناردا آلبا درباره این موضوع که آیا برای اجرای نمایش در فضاهای تازه ضروری است متونی ویژه هم نوشته گردد، می گوید: حتما نمایشنامه نویسان ما به این زمانه فکر می نمایند و متونی ویژه این ایام می نویسند. اجرای متون قبلی، چیزی شبیه تله تئاتر خواهد بود. باید به فکر اجراهایی مناسب قاب مونیتور لپ تاب یا حتی کوچک تر از آن باشیم. طبیعتا در این شیوه اجرا هم به دکور و لباس احتیاج داریم ضمن اینکه این گونه اجراها به دلیل مسائل فنی و تکنیکی خود، هزینه بر هم هستند. بنابراین شاید بهتر باشد به نمایش هایی کم خرج تر فکر کنیم. البته این روزها سایت هایی برای نمایش فیلم تئاترهای قبلی فعال شده اند که بلیت فروشی هم دارند.

مائده طهماسبی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره چگونگی برقراری ارتباط با تماشاگر در اشکال تازه اجرا شرح می دهد: باید درست تجربه کنیم . این روزها تماشاگران خلوت بسیاری دارند . به همین دلیل بخش زیادی از مردم در خانه های خود فیلم ها و سریال ها ایرانی و خارجی را دنبال می نمایند و دلیل ساخت این همه سریال در شبکه نمایش خانگی، همین افزایش مخاطبان است. البته فراموش نکنیم تماشگر تئاتر همیشه کم شمارتر از تماشاگر فیلم و سریال بوده ولی با ورود به فضاهای تازه و اطلاع رسانی درست، می توانیم همان تماشاگران را دوباره بیابیم و حتی شاید بتوانیم تماشاگران دیگری هم جذب کنیم.

منبع: همگردی

به "مائده طهماسبی: چاره ای نیست، باید فضاهای تازه ای را تجربه کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مائده طهماسبی: چاره ای نیست، باید فضاهای تازه ای را تجربه کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید